All alumni

2019

Chanelle Allaire, Catherine Ally, Rodrigo Alvarenga-Bonilla, Solène Bernier, Angélique Delorme, Jade Dussault-Lapointe, Constance Gadan, Simone Gauthier, Rafaelle Kennibol Cox, Cheline Lacroix, Lucie Lesclauze, Brian Mendez, Mathilde Mercier-Beloin, Abe Mijnheer, Lorena Salinas, Audrey Thériault, Leah Tremblay

Portfolio 2019

2018

Jasmine Bouchard, Alexandra Caron, Laurent Chalifour, Nimikii Couchie, Yakhoub Dramé, Pamela Gomez Widman, Pénélope Gromko, Mathilde Heuzé, Caroline Namts, Thibault Rajaofetra, Raphaëlle Renucci, Silvia Sanchez, Cassandra Soenen, Flora Spang, Marilou Théberge

Portfolio 2018

2017

Nicolas Boivin, Charles Brecard, Luis Cabanzo, Matéo Chauchat, Justine Chevalier-Martineau, Sara Cousineau, Julian Czenze, Margaux Dorsaz, Jessica Dupont-Roux, Roxanne Dupuis, José Flores, Cyndie Forget-Gravel, Maïka Giasson, Gina Grant, Susannah Haight, Chloe Hart, Julien Mercille-Barette, Danny Morissette, Brontë Poiré-Prest, Emma Simon, Camille Trudel-Vigeant, Émilie Wilson

Portfolio 2017

2016

Jenna Beaudoin, Miranda Chan, Ariane Famelart, Amélie Gauthier, Leïla Mailly, Jamie Malysh, Chloé Ouellet-Payeur, Jessica Perry, Marie-Pier Proulx, Cara Roy, Gabrielle Roy, Elsa Tellier, Sabrina Verrette

2015

Guillaume Archambault-Lelièvre, Catherine Dagenais-Savard, Salina Léna Demnati, Camille Dubé-Bouchard, Camille Gachot, Olivia Sofia Garon Orellana, Naomi Hilaire, Audray Julien, German Martinez, Justine Parisien-Dumais, Julie Robert, Sovann Rochon-Prom Tep, Samantha Savard-Lamothe, Stefania Skoryna, Heidi Trudeau

2014

Ivanie Aubin-Malo, Kimberly Bittner Quinn, Élise Boileau, Jossua Collin Dufour, Anne Cormerais, Félix Cossette-Levasseur, Jessica Côté, Christine Daigle, Stacey Désilier, Myriam Foisy, Vickie Grondin, Jean-Benoit Labrecque, Jean-Olivier Nadon, Audréa Page, Hélène Remoué, Frédérique Rodier, Vicky S. Mérette

2013

Simon Beauregard, Emilie Cardu Beauquier, Margaux Chênevert-Beaupré, Mathilde Gesseaume-Rioux, Marta Gunin, Victoria Mackenzie, Alexandre Morin, Laura Pinsonneault-Craig, Vincent-Nicolas Provencher, Maude Provost, Gabrielle Simard, Bandtina Szabo, Béatrice Trudel

2012

Vanessa Beaupré, Michelle-Ange Bélanger, Claudelle Bilodeau, Marie-Eve Courchesne, Alexandre Fleurent, Anabel Gagnon, Marie-France Jacques, Josia Laberge, Évelyne Laforest, Laurie-Anne Langis, Alexia Martel, Jason Martin, Louis-Elyan Martin, Nadège St-Arnaud, Julie Tymchuk

2011

Marie-Eve Archambault, Isabelle Boulanger, David Campbell, Michelle Clermont-Daigneault, Rosie Contant, Jonathan Corbeil, Joanie Deschatelands, Zeena Dotiwalla, Erin Drumheller, Noémie Dufour-Campeau, Kim Henry, Joanie Leblanc-Proulx, Jean-Mathieu Ledoux, Audrey Rochandte, Catherine St-Laurent, Simon Vermeulen

2010

Marie-Pier Bazinand, Élise Bergeron, Laurence Bonneville, Alexandre Carlos, Simon Chiasson, Lisanne Goodhue, Lydia Jenvey, Lola O'Breham Rondeau, Philippe Poirier, Marie-Michèle Poissant, Marie-Laurence Rock, Jean-Philippe Sisla, Colleen Snell, Amélie Valois, Jessica Viau

2009

Miriah Brennan, Nicolas Labelle, Corinne Crane-Desmarais, Marie-Ève Lafontaine, Mélusine de Maillé, Dominique Thomas, Victoria Diamond, Andrea Niño Sarmiento (AEC), Stéphanie Ducharme, Melina Stinson, Cassandra Julien Bastien, Isabelle Trudel

2008

Mélissa Bélanger, Laanditia Bérubé, Sofia Borella, Sophie Brandon, Gabrielle Desgagnés,Kim Grenon-Morin, Thierry Huard,Katia Lacelle, Yasmine Lamoureux, Clémence Ménard, Marie-Lyne Pellandier, Rémi Ouellandte-Laurin, Nicolas Patry,Simon Portigal, Louliko Shibao and Manuel Shink

2007

Patricia Allison, Briana Brown, Hilary Brown, Lysandre Coutu-Sauvé, Dany Desjardins, Karine Gagné, Julie Gauthier, Claudine Hébert, Amanda Murphy, Marie-Lyne Pellandier, Esther Rousseau-Morin, Anne Thériault, Catherine Thibault-Denis and Edward Toledo

2006

Simon Ampleman, Claude Bellemare, Julie Belley, Geneviève Bouland, Andrée-Anne Dallaire, Émilie Demers, Lucy May, Mellisha Richard Dawe, Gillian Patricia Seaward, Megan Walbaum and Thaïs Flores Rojas (waning AEC 3 years)

2005

Audrey Bergeron, Johanna Bundon, Ève Castello Branco, Rosalie Famelart, Ariane Fortin-Gilbert, Marianne Gignac-Girard, Emily Honegger, Raoul Huaman, Myléna Leclercq, Geneviève Ménard, Marie-Gabrielle Ménard, Marie-France Ouellandte, Pierre-Marc Ouellandte, Jessica Serli and Donald Taruc

2004

Natalie Zoey Gauld, Mélanie Haché, Rhiannon Hughes, Naomi Jason, Pierre-Alexandre Lamoureux, Sophie Lavoie, Andrea Legg, Annie Montcalm-Cardinal and Louise-Andrée Pellandier

2003

Solen Archambault-Audand, Julie Carabinier-Lépine, Catherine Castonguay, Clara Furey, Audrée Juteau, Claudine Messier, Érika Morin, Magdalena Nowecka, David Rancourt, Sarah Rozee, Cindy Ryder and Geneviève Smith-Courtois

2002

Andrée-Anne Dupuis, Annie Gagnon, Geneviève Gauvreau, Roxanne Hegyesy, Stéphane Labbé, Frédéric Marier, Myriam Rousseau, Mylène Savoie, Nathaniel Siry-Fortin, Audrey Thibodeau and Virginie Lévesque

2001

Mariève Boucher, Karine Gauthier, Kelly Keenan, Nadine Landry, Sarah Lefèbvre, Amélie Lévesque-Demers, Isabelle Morrissandte, Emmanuel Proulx, Alicia Smithers, Véronique Trottier and Jonathan Turcotte

2000

Joëlle Charest, Annie Duchesne, Geneviève Dupuis, Geneviève La, Catherine Lalonde, Julie Marcil, Nancy Rivest, Stéphani Tremblay and Sandrine Vachon

1999

Judith Baribeau, Mireille Baril, Annie De Pauw, Pierre Lecours, Isabelle Marcotte, Isabel Mohn, Guylaine Nadeau, Kha Nguyen and Manon Sylvestre

1998

Nathalie Blanchet, Anne-Marie (Anna) Bozzini, Stéphane Déligny, Elinor Fuander, Audrey Lehouillier, Marie-Ève Nadeau and Julie Siméon

1997

Marie-Pascale Bélanger, Ruth Douthwright, Sara Hanley, Catherine Jodoin, Maria Kefirova, Julie Perry and Maud Simoneau

1996

Geneviève Chalifour, Peggy Cuthbert, Mélanie Demers, Anne-Marie Jourdenais, Sophie Laferrière, Anne-Marie Provost, Brigitte Soucy and Myriam Tallard

1995

Mariclod Bourque, Dany Fortin, Lyne Lamontagne, Patrick Lamothe, Alexandra Ramos, Catherine Viau, Daniel Villeneuve and Rachel Worth

1994

Nathalie Brunand, Lisa Calverley, Jenny Cloutier, Luc Dunberry, Nancy Leduc, Jennifer Panders, Stéphanie (Daisy) Richer and Cinthia Sabandti

1993

Christine Brabant, Virginie Daniau, Daniel Firth, Rachel Harris, Mary Horrigan, Angela Jackson, Pascale Léonard, Maya Ostrofsky, Julie Slater, Michèle Steinwald, Yves St-Pierre and Siôned Watkins

1992

Alexia Bhéreur, Stéphanie Butler, Carole andhier, Roberta Gianotti, Karla McCarthy, Parise Mongrain, Marie-Josée Rioux and Nathalie Valiquandte

1991

Lucie Charbonneau, Céline Drapeau, Sandra Parenteau, Éric Pandtigrew, Isabelle Poirier, Céline Ranger, Nathalie Robert, Claudine Saleh, Susannah Steers and Manon Toupin

1989

Isabelle Brutus, Nathalie Charron, Myriam Guénandte, Renée Pruneau, Michèle Rioux, Annie Roy and Nadine Thouin

1988

Kelly Arnsby, Sophie Bergeron, Sarah Bild, Lisa Carrier, Glenda Davis, Isabelle Green-Demers, Christina Lella, Marie-Claude Poulin, Renée Richard, Marie-Claude Rodrigue and Amanda Tooley

1987

Michèle Bourgeois, Carmen Chevalier, Ruth Collins, Kim Dunlop, Anne Le Beau, Élaine Landho, Jean-Pierre Mondor and Lauri Montemurro

Newsletter

To learn more about the School’s training programs, classes and activities subscribe to the newsletter.